sobota, 30 września 2023

Całodniowe wyzwanie uważności - odmień swój dzień!


    Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak często przebiegasz przez życie, zapominając o tych drobnych, codziennych momentach, o tym, co się dzieje tu i teraz? W naszej zabieganej codzienności, jesteśmy często zajęci planami na przyszłość lub uwięzieni w przeszłości, zapominając, że to właśnie teraz stanowi prawdziwą esencję naszego istnienia.

    Dzisiaj zapraszam Cię do podjęcia wyzwania, które może całkowicie zmienić sposób, w jaki postrzegasz swoje życie. To nie jest wyzwanie, które wymaga skomplikowanej praktyki ani znacznych nakładów czasowych. To wyzwanie, które przywraca Ci prawo do bycia w chwili obecnej.

Nie potrzebujesz specjalnego przygotowania ani wcześniejszego doświadczenia w dziedzinie uważności. Wystarczy otwarty umysł i gotowość do odkrywania nowych aspektów swojego życia. Wyzwanie uważności, to doskonały sposób na większenie świadomości siebie, otoczenia i własnych myśli w ciągu dnia. Poniżej znajdziesz listę kroków, które możesz podjąć, aby przeprowadzić takie wyzwanie w swojej codzienności.


Całodniowe wyzwanie uważności


1. Rozpocznij o poranku:

Zacznij wyzwanie od samego rana lub raczej dzień wcześniej - upewniając się, że dźwięk Twojego alarmu jest przyjemny (jeśli nie, możesz go zmienić na kojącą, spokojną melodię), po przebudzeniu nie rozpoczynaj przeglądania maila, czy mediów społecznościowych, w zamian przeciągnij się i zanurz się w chwilę tu i teraz. Możesz to zrobić koncentrując się na odczuciach swojego ciała lub oddechu przez kilka minut, zanim w ogóle wstaniesz z łóżka. Możesz też przeskanować w myślach swoje ciało od stóp do głowy, przytulić siebie.

2. Medytacja:

Wykonaj krótką medytację (rano i wieczorem). To może być krótka sesja trwająca od 2, 5 do 15 minut, w której skupiasz się na oddechu lub jakiejś konkretnej, prowadzonej medytacji uważności. Przykładowe medytacje i relaksacje znajdziesz na moim kanale YouTube. Jeśli nie chcesz wykonywać medytacji prowadzonych, po prostu przeznacz chwilę na to, by wygodnie usiąść, włącz muzykę, która Cię relaksuje i pobądź w tym momencie, skupiając swoje myśli na tu i teraz, na świadomości tego, że jesteś. Jeśli pojawią się jakieś emocje, myśli, po prostu pozwól się im pojawiać i znikać, wracaj swoją uwagą do tu i teraz, pamiętając o tym, że nie chodzi o perfekcję, a o pozwolenie sobie na bycie z tym, co się pojawia i z tym, co jest. Na koniec możesz również wybrać jakąś myśl, wartość, intencję, na której chcesz się skupiać, pamiętać o niej tego dnia.

3. Jedzenie z uważnością:

Zaplanuj swoje posiłki dzień wcześniej. Podczas posiłków, spróbuj jeść uważnie, wolniej, dokładniej przegryzać pokarm. Skoncentruj się na smaku, teksturze i zapachu jedzenia. Unikaj jedzenia "na szybko", czy też spożywania posiłków przed telewizorem lub komputerem. Poczuj wdzięczność za to, że masz możliwość spożywania smacznego jedzenia (zastanów się nad drogą jaką przebyło ono, by móc znaleźć się na Twoim talerzu).

4. Spacer:

Jeśli masz taką możliwość, wybierz się na krótki spacer w ciągu dnia. Skup się na otaczającej Cię przyrodzie, dźwiękach i wrażeniach związanych z chodzeniem. Poczuj jak stawiasz kroki, poczuj połączenie między swoim ciałem, a podłożem. Głęboko oddychaj.

5. Praca z uważnością:

Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze czy w domu, spróbuj wykonywać swoje codzienne obowiązki z większą uważnością. Skupiaj się na tym, co robisz, możesz co jakiś czas przypominać sobie w myślach co właśnie się dzieje, jaką aktywność wykonujesz, jaki jest jej cel.

6. Pamiętaj o swoich zmysłach:

W ciągu dnia rób sobie małe przerwy i próbuj aktywnie korzystać ze swoich zmysłów. Zauważaj dźwięki, zapachy, faktury, smaki, kolory wokół siebie. Możesz pytać siebie - jak się czuję (jeśli chodzi o odczucia w ciele), co czuję zmysłem dotyku, co widzę, co słyszę, co czuję węchem? To prosta technika sprowadzająca do bycia w chwili obecnej, która pomaga również się uspokoić.

7. Relacje

Podczas codziennej konwersacji ze sobą, z innymi osobami w pracy, z bliskimi staraj się pamiętać o tym, by naprawdę słuchać, co chce przekazać druga osoba. Dopytuj, jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze zrozumiałeś. Bądź obecna w tym co się dzieje podczas kontaktu z drugą osobą. Czuj siebie, swoje emocje, stawiaj granice jeśli tego potrzebujesz, a także wychodź do innych z intencją dobra, połączenia, zrozumienia, szacunku. Przypominaj sobie o okazaniu sobie miłości, czułości, a następnie okazuj to również światu.

8. Kąpiel

Podczas wieczornej kąpieli możesz skupić się na dźwięku płynącej wody, na odczuciu opływania przez nią Twojego ciała. uważnie pomasować ciało, skorzystać ze szczotki do szczotkowania ciała lub użyć kilku kropli olejku eterycznego (skropić pod prysznicem podczas kąpieli lub dodać do wanny na łyżce oleju bazowego), by pobudzić zmysły.

9. Wieczorna refleksja:

Przed snem możesz zapisać swoje refleksje lub po prostu usiąść i zastanowić się nad tym jak przebiegało Twoje całodniowe wyzwanie uważności. Zastanów się nad tym jak się czułaś, jak czuło się Twoje ciało, jakie emocje Ci towarzyszyły, co było dla Ciebie wzbogacające, a co irytujące i jakie wyzwania napotkałaś, na czym chciałabyś się skupić następnego dnia i za co chcesz dziś podziękować (sobie, życiu).

10. Kontynuacja praktyki:

Całodniowe wyzwanie uważności może być świetnym początkiem i momentem na obserwację siebie, swojej codzienności, swoich odczuć, momentem zatrzymania, refleksji. Jeszcze większą wartość możesz wnieść do swojego życia, kontynuując regularną praktykę uważności przez kolejne dni i tygodnie. Oczywiście w takim stopniu, w jakim jesteś w stanie, nie musisz od razu robić tego idealnie, czy korzystać ze wszystkich wymienionych punktów - już chwila zatrzymania w ciągu dnia, chociażby 10 minut o poranku, jest w stanie zmienić bardzo wiele.

    Pamiętaj, że praktyka uważności to proces, który wymaga cierpliwości i uczenia się łagodności do siebie. Całodniowe wyzwanie może być świetnym sposobem na rozpoczęcie tej praktyki i zwiększenie swojej świadomości w codziennym życiu.🤍


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz