piątek, 18 marca 2022

Plusy miminalistycznej i ekologicznej pielęgnacji

  

    W dzisiejszym filmie na kanale YT opowiadałam o mojej aktualnej minimalistycznej kosmetyczce i pokazywałam wszystkie produkty, których używam. Przy okazji pomyślałam, że fajnie byłoby podzielić się z Wami również taką konkretną listą plusów posiadania eko-minimalistycznej kosmetyczki, a więc zapraszam😊⤵️.


Plusy minimalizmu w pielęgnacji

  • Oszczędność pieniędzy - kupując mniej produktów (takich, z których korzystamy, a nie tylko stoją i kurzą się w łazience😉) automatycznie oszczędzamy. 

  • Mając mniej produktów, dużo łatwiej jest zachować porządek w łazienkowej szafce + wiemy gdzie co mamy.

  • Dobierając kosmetyk z uwagą, z myślą o tym, by był dopasowany do naszych rzeczywistych potrzeb, staramy się kupić coś, co naprawdę nam się przyda i pomoże w pielęgnacji.

  • Mając swoją konkretną listę ulubieńców kosmetycznych, wiemy, co się u nas sprawdza i do czego można wrócić w danym sezonie. Nie musimy już posiłkować się najnowszymi trendami, czy reklamami, bo wiemy, co lubi nasza cera i jakie są jej potrzeby.

  • Przemyślane, kosmetyczne zakupy sprawiają, że po prostu przyjemniej korzysta nam się z tych produktów. Mając mniej, doceniamy je bardziej i jesteśmy też w stanie regularniej ich używać.

  • Dzięki byciu świadomym konsumentem, zdajemy sobie sprawę z tego, czego my sami potrzebujemy, jeśli chodzi o pielęgnację i nie dajemy sobie wmówić poprzez reklamy, czy inne przekazy medialne, iż trzeba mieć mnóstwo produktów, jeśli chcemy "zadbać o siebie".

  • Mniej czasu spędzanego w łazience = więcej czasu na inne, ważne dla nas aktywności (ja np. zyskałam więcej czasu na spacery).

  • Produkty wielozadaniowe pozwalają na oszczędność pieniędzy, czasu i miejsca (jeśli chodzi o ich przechowywanie) - np. olej jako olej do masażu twarzy, jako maska do olejowania włosów, jako produkt do demakijażu i do pielęgnacji paznokci.

  • Mając mniej produktów, unikniemy takiego "przebodźcowania" skóry zbyt wieloma kosmetykami (nadmiar w pielęgnacji często prowadzi do wręcz odwrotnych rezultatów niż oczekiwane).


Plusy zero waste w kosmetyczce 


  • Niemarnowanie kosmetyków i wykorzystywanie ich do ostatniej kropli lub oddawanie komuś innemu, zamiast wyrzucić do kosza, to ulga dla portfela i planety.

  • Kupując kosmetyki, zwracamy uwagę na ich skład, unikamy niektórych składników, co jest dobre nie tylko dla środowiska, ale też dla nas samych i naszej skóry, która przecież wchłania w siebie to, co na nią nakładamy.

  • Łatwiejszy transport produktów w formie kostki (szamponów, odżywek, mydeł, balsamów w kostce), zajmują one mniej miejsca i nie trzeba obawiać się o to, że się rozleją w bagażu.

  • Produkty wielorazowe, takie jak np. kubeczek menstruacyjny, to duże ułatwienie. Dzięki kubeczkowi można zaoszczędzić sporo pieniędzy wydawanych co miesiąc na tampony i podpaski jednorazowe, zajmie on również mniej miejsca w kosmetyczce, a i w podróży również będzie bardziej kompaktowy. Jeśli nauczymy się z niego korzystać, będzie dla nas też bardziej wygodny do noszenia (dobrze dobrany kubeczek nie uwiera i praktycznie go nie czuć, choć oczywiście są też wyjątki i nie każdy może korzystać z kubeczka).

  • I najważniejszy plus, to oczywiście mniejsze obciążanie środowiska, poprzez nieużywanie plastikowych opakowań, tworzenie mniejszego śladu węglowego (dzięki wspieraniu lokalnych produktów i biznesów). Jeśli używamy również kosmetyków wegańskich - nie wspieramy testowania produktów na zwierzętach.

        Przyznam, że dla mnie, w tym momencie mojego życia pielęgnacja minimalistyczna i ekologiczna ma naprawdę same plusy. Domyślam się jednak, że są osoby, którym nie przypadnie ona do gustu, ale mimo wszystko, każdego zachęcałabym, by to podejście wypróbować, chociażby po to, by się przekonać w praktyce, jak się sprawdzi u nas (oczywiście nic na siłę). 😊

    Jestem ciekawa czy dostrzegacie może jeszcze inne korzyści płynące z minimalistycznej pielęgnacji? A może jej minusy? Dajcie znać w komentarzu 😊.

       


    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz