poniedziałek, 12 grudnia 2022

22 inspirujące przesłania życiowe z 2022 roku ✨


Dziś, w ramach podsumowania 2022 roku i końcowo-rocznych inspiracji, spisałam dla Was 22 przesłania życiowe, które były dla mnie cenne w 2022 roku:


1. Skupiaj się na tym co już masz w swoim życiu (a nie na poczuciu braku). To, na czym się skupiasz - będziesz dostrzegać najczęściej w swojej codzienności.


2. Regularnie rób coś całkiem nowego. Dzięki temu wybijasz się ze znanej rutyny, życie staje się barwniejsze, uczysz się nowych rzeczy i doświadczasz siebie w nowych odsłonach.


3. Wdzięczności nigdy za wiele. Poczucie wdzięczności, doceniania, to wspaniały stan, który podnosi nas na duchu. Codziennie skupiajmy się na wdzięczności za to, co już jest. Bo jest tego tak naprawdę tak wiele. Ile z „rzeczy”, które przez lata chcieliśmy mieć w naszej codzienności jest już naszym udziałem? Na pewno jest ich trochę 😊. Warto sobie o tym przypomnieć każdego dnia.


4. Wszystko może się zmienić. I to niekoniecznie „zła” rzecz. To rzecz wręcz ratująca życie. Zmienność życia pomaga nam w różnych kwestiach, pomaga nam się rozwijać. Zmienność życia to tak naprawdę jedyna pewna rzecz w codzienności. Ucząc się na nią przyzwalać, akceptować, dostrzegać jej plusy, uczymy się też ufać życiu i „płynąć” (z takim flow) razem z nim.


5. Zapraszaj „magiczność” do swojej codzienności - zauważaj wybrane przez siebie drobne „znaki”, które sprawią, że się uśmiechasz do siebie i czujesz, że życie ci sprzyja. Dla mnie są to np. wybrane gatunki ptaków i psów, niektóre liczby, czy kolory.


6. Szukaj kreatywnych sposobów na spełnianie swoich marzeń, poczuj się tak, jakby one już były twoją rzeczywistością. Nie każde marzenie da się spełnić od razu, ale można spełnić jakąś jego część, sprawić, by nasz umysł poczuł się tak, jakby to marzenie było naszą codziennością. Przykładowo - marząc o tym, by mieszkać nad morzem - codziennie mogę chodzić na spacer nad rzekę, by widzieć wodę, chodzić do groty solnej, by czuć morski zapach itp. Wprowadzajmy realne elementy marzeń do naszego życia, już dzisiaj.


7. Choroba / uraz ciała jest ważnym przesłaniem, nauczycielem, wyciągaj z niej przesłania dla siebie i słuchaj ciała, zwolnij. Przyzwól sobie na to, by to wszystko poczuć.


8. Nie odkładaj na później pójścia za głosem serca, powiedzenia tego, co naprawdę chcesz powiedzieć, pielęgnowania relacji z bliskimi. W przyszłości może być po prostu za późno. Korzystajmy więc, dopóki możemy. Pomimo lęku, wstydu i oporu, które będą się pojawiać.


9. Masz prawo stawiać zdrowe granice, masz prawo odmawiać bez wyrzutów sumienia (i nie sprawia to, że jesteś „złym człowiekiem”). Masz prawo do wyrażenia zdania, swoich własnych decyzji, w zgodzie ze sobą. To taka ważna podstawa, pamiętaj o niej każdego dnia.


10. Już dziś jesteś wystarczająca_y. Już dziś masz wartość, taka_i jaka_i jesteś, bo jesteś. Poczuj to i ucz się okazywać sobie akceptację i miłość każdego kolejnego dnia. Zasługujesz na swoje uznanie, docenienie. Tak samo jak z łatwością okazujesz je innym, możesz też nauczyć się ukazywać je sobie.


11. Spełnione życie już tu jest. Nie musisz „gonić tego króliczka”, by poczuć się szczęśliwa_y w swojej codzienności. Cudnie jest dążyć do swoich celów i zmieniać coś w swoim życiu, ale nie uzależniajmy swojego poczucia zadowolenia od tego ile pól uda nam się odznaczyć na naszej liście do zrobienia. Owszem, daje to satysfakcję, ale jest ona chwilowa. Za to prawdziwe poczucie spełnienia jest zawsze na wyciągnięcie ręki, tu i teraz, gdy uczymy się doceniać to wszystko, co już jest, dziękować za to, czuć miłość za życie i czyste bycie samo w sobie.


12. Codziennie dbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Każdego dnia możesz robić to inaczej i w innej intensywności, ale niech będzie to regularna praktyka. Twoje ciało z pewnością Ci podziękuje.


13. Oceniając innych, tak naprawdę oceniasz jakiś wyparty aspekt w samej_ym sobie. Ocena, którą wypowiadamy w kierunku innej osoby, może nam powiedzieć wiele o nas samych. To często nasze ukryte lęki, pragnienia, obawy. Czerpmy z tego wiedzę dla siebie i równocześnie pamietajmy, że gdy ktoś krytykuje (niekonstruktywnie) nas, to często (nieświadomie) także mówi tak naprawdę o jakimś aspekcie samego sobie.


14. Masz prawo popełniać własne błędy. Pomyłki są częścią życia i nie są z gruntu „złe”. Popełniając błędy uczymy się. Nabywamy doświadczenia i wyciągamy dla siebie cenne lekcje. Często lepiej jest spróbować, pomylić się, niż nie zrobić nic i żałować tego przez lata.


15. Znajduj czas na to, co kochasz. To niby proste przesłanie, ale czasem o tym zapominamy. Żeby codziennie zrobić to, co sprawia nam przyjemność, żeby np. poczytać książkę, pójść na spacer, pobiegać, posłuchać muzyki, popatrzeć w niebo, napić się ulubionej herbaty… Te małe rzeczy tworzą naszą rzeczywistość. To my możemy zadecydować, czy codziennie zrobimy dla siebie (choć przez kilka minut) coś przyjemnego, wspierającego, co poprawi nasz nastrój.


16. Odgracaj to, co Ci nie służy, by zyskiwać czas i miejsce na to, co najważniejsze. Pamiętaj o swoich priorytetach i o tym, że mogą się zmieniać, więc warto się im przyglądać co jakiś czas. I przyglądać się swojej codzienności - temu na ile nasze wartości i priorytety wypisane na papierze mają odzwierciedlenie w codziennym życiu.


17. Znasz swój własny sens życia? Jeśli jeszcze nie, to spróbuj pochylić się nad tym tematem. Co ten sens oznacza dla Ciebie? Co oznacza dla Ciebie życie? Co jest w życiu najważniejsze? To niesamowicie istotne pytania i choć czasem trudno znaleźć odpowiedź lub po prostu nie wiemy (co też jest ok, mamy prawo być w takim „nie wiem”, to też jest w porządku), pochylmy się nad tą kwestią, nie pozostawiajmy jej samej sobie. W końcu to nasze życie i mamy wybór jak chcemy je postrzegać.


18. Pielęgnuj relacje, pielęgnuj bliskość. Relacje z ludźmi to to, w czym mamy okazję wzrastać, uczyć się nowych rzeczy o życiu i sobie, inspirować się nawzajem. Sieć społecznych połączeń to istotny fragment codzienności, jeśli mamy przy sobie osoby, które dobrze nam życzą, czujemy tę pozytywną iskrę, miłość, inspirację. Człowiek spełnia się rownież jako istota społeczna, czerpmy z tego źródełka dając coś od siebie innym i otrzymując ❤️, ucząc się wspólnie życia.


19. Regularnie pobądź w tu i teraz. Posłuchaj swojego ciała, swojego oddechu, poczuj tę chwilę, poczuj, że jesteś, żyjesz. Znajdź na to swój własny sposób.


20. Znajdź swoje „miejsce mocy” i odwiedzaj je regularnie. Chodzi o miejsce, w którym czujesz, jakby twoje „baterie” się ładowały, jakbyś zyskiwała_ł więcej energii, inspiracji, motywacji. Dla mnie takie miejsce to np. plaże. Znajdź swoje i korzystaj 🧡.


21. Ciesz się życiem. Nie zapomnij o tym, by pielęgnować spontaniczność, dziecięcą radość. Może to być trudne w dorosłym życiu, ale szczerze - taka zdrowa doza spontanicznej zabawy, bycia w trybie bardziej „dziecięcym” (np. spontaniczne tańczenie, huśtanie się na huśtawce, głośny śmiech, zachwyt nad małymi rzeczami) często ratuje życie (psychiczne). Stając się tylko i wyłącznie „dorosłym dorosłym”, który nie pozwala sobie na „dziecinne wygłupy” ograbiamy się też z tego spontanicznego rodzaju radości, który dodaje życiu smaku.


22. Balans -  warto sobie o nim przypominać każdego dnia. Balans w różnych życiowych kwestiach, to to, co sprawia, że czujemy się w naszej codzienności po prostu dobrze, spokojniej. Uczmy się więc szukać swojego własnego balansu. Balansu pomiędzy pracą, a odpoczynkiem, balansu miedzy byciem „na zewnątrz”, a wewnętrz siebie, balansu między męską, a żeńską energią w sobie, balansu w zdrowym odżywianiu itd… I choć nie zawsze w życiu ten balans będzie obecny, bo w końcu jest ono totalnie nieprzewidywalne, to możemy (przyzwalając na to, akceptując tę zmienność) uczyć się wprowadzać go na tyle ile jesteśmy w stanie w danym momencie🤍, bez spiny.😉


Życzę Wam przyjemnego i inspirującego grudnia i do przeczytania w 2023 roku!✨

1 komentarz: