niedziela, 6 listopada 2016

Ekologiczny sposób na pranie - orzechy piorące



Orzechy piorące (Sapindus mukorossi)


 Pochodzą z Indii i już od wieków są tam stosowane jako środek do prania, a także zmiękczania i oczyszczania wody. W łupinach orzechów znajduje się substancja zwana saponiną, to właśnie dzięki niej orzechy mają piorące właściwości. W kontakcie z wodą, wydzielają coś w rodzaju mydła i tworzą roztwór mydlany.



Zależnie od tego, czy stosujemy orzechy piorące, jako środek czyszczący, płyn do kąpieli, szampon czy ekstrakt do prania, sposób ich użycia jest inny:

- Pranie w pralce
Około 5 do 6 połówek pokruszonych łupin należy wsypać do bawełnianego woreczka i wrzucić bezpośrednio do bębna z ubraniami. Orzechy idealnie nadają się do prania kolorowego i białego w temperaturze od 30 do 90 stopni.

- Mycie naczyń w zmywarce
Aby umyć naczynia w zmywarce należy umieścić 3-4 łupiny orzechów w przegrodzie zmywarki i wybrać program mycia o podwyższonej temperaturze. Można do mycia dodać łyżeczkę sody lub octu.

- Ręczne mycie naczyń
Kiedy myjemy naczynia ręcznie należy najpierw przygotować odpowiedni wywar. W tym celu należy użyć 5-6 łupin orzechów, które zalewamy wrzątkiem i gotujemy na małym ogniu ok. 1 minut. Po ostudzeniu wywar trzeba ponownie zagotować i pozostawić na noc do wystygnięcia. Do zimnego wywaru można dodać łyżeczkę kwasku cytrynowego lub kilka kropel olejku cytrusowego.

- Wywar z orzechów piorących do sprzątania mieszkania
25 g orzechów piorących należy zalać 0,5 l. gotowanej, wrzącej wody, a następnie gotować na wolnym ogniu ok. 15 minut. Po wystudzeniu wywar należy ponownie zagotować, przecedzić i pozostawić na noc. Do wywaru można dodać kilka kropli olejku eterycznego.

- Wywar do czyszczenia biżuterii
3-4 łupiny orzechów należy zalać wrzątkiem [0,5 l.]. Tak przygotowany wywar należy pozostawić do wystygnięcia na noc.
Biżuterią należy opłukać w wywarze, a następnie wysuszyć i polerować miękką ściereczką.

- Peeling do twarzy i ciała
Aby przygotować peeling do twarzy i ciała należy zmielić orzechy w młynku do kawy lub przy użyciu blendera.
Peeling do twarzy przygotowujemy z ćwierć szklanki zmielonych orzechów piorących. Następnie mieszamy z taką samą ilością wysuszonej na wiór i zmielonej skórki z cytryny, pomarańczy lub grejpfruta. Do mieszanki należy dodać kilka kropel oliwy z oliwek i wymieszać, aż do uzyskania kremowej konsystencji.

- Wywar z orzechów piorących do spryskiwania roślin
Aby usunąć szkodniki z ogrodu należy spryskać rośliny słabym wywarem z orzechów piorących. Aby go przygotować należy 3-4 łupiny wrzucić do 1 l. wody i gotować na wolnym ogniu ok. 10 minut, a następnie ostudzić.



 Od zakupu zdążyłam zastosowałam orzechy jedynie do prania w pralce oraz jako peeling i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona.
Jeśli chodzi o pranie, to ubrania po wyjęciu z pralki są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, zapach jest świeży, kojarzy się z dzieciństwem i świeżo wypranymi dziecięcymi ubrankami.
Z kolei jeśli chodzi o peeling, to również się nie zawiodłam. Skóra po przeprowadzeniu zabiegu jest gładka, nawilżona, o ujednoliconym kolorycie. Dodatkowo pięknie pachnie dzięki dodatkom ze skórki pomarańczy. Jestem więc jak najbardziej na tak i myślę, że orzechy piorące na pewno zostaną ze mną na dłużej.

Podsumowanie:

  1. Orzechy piorące są bardzo wydajne( do prania wystarczy nam 6 orzechów - z powodzeniem można tych 6 orzechów użyć jeszcze raz)
  2. Nie uczulają - idealne dla alergików i ekologiczne
  3. Dobre do prania kolorowych tkanin( przy praniu tkanin białych dobrze dodać trochę sody oczyszczonej)
  4. Orzechy nie poradzą sobie z mocnymi plamami
  5. Jeżeli chcemy, aby nasze ubrania po praniu orzechami miały intensywniejszy zapach, możemy dodać kilka kropel olejku eterycznego( wlewamy do komory pralki przeznaczonej na płyn).
  6. Łupiny posiadają specyficzny zapach - tracą go podczas procesu prania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz